יצירת מקום – אמפתיה תשומת לב והקשבה

 

יצירת מקום – אמפתיה תשומת לב והקשבה

30 מאי 2017

בשנים האחרונות אני מעדיפה סדנאות קורסים או אירועים שמתנהלים בצורת מעגל, זה התחיל בלימוד שחוויתי לפני חמש שנים עם מיכל מעיין דון "חכמת המעגלים " שם למדתי בין היתר ליצור מקום לחברה במעגל להביע את עצמה במלוא העוצמה, ההוויה, ביצירת מקום בטוח לבטא את רגשותיה, חוויותיה, רצונותיה והתפיסה שלה את הרגע בלי שיפוטיות והערות ייעוצים והסכמות, פשוט רק בעצם נוכחות המעגל …

בעולם שלנו , הדו שיח המקובל הוא הבעת דיעה על כל מה שנאמר, מהעולם הפרטי שלך, התבניתי, המכירתי, לייעץ, לעזור, להמליץ….. הקשבה פסיבית נעלמה מהעולם.

מהיום שהתחלתי לשלב מדיטציה בחיים דרך שתיקה תשומת לב ויצירת מקום לעצמי , יצירת המקום לאחר באמצעות הקשבה פסיבית ונוכחות היא הדרך המועדפת עלי לתקשורת הבינאישית.

סטודנטים בפארק שיחה שמחה

בפסיכואנליזה של פרויד תפקיד השתיקה וההקשבה למטופל היה בעל ערך מפתח, ההקשבה היא המוקד של כל תקשורת מילולית, שתיקה ללא שיפוט, ביקורת עם ויתור על השקפתינו, הרפיה מהמחשבות שלנו ומהאינסטינקט הבסיסי לענות, לדבר, להמליץ לייעץ…מיקוד כל תשומת הלב בהאזנה, לגרום למי שיושב מולכם לדעת שאתם נמצאים שם בשבילו , שיש לכם עבורו את כל הזמן שבעולם כדי להביע את כל העולה על רוחו.

ד"ר דרור גרין הוא אדם כלבבי , מדבר את האמת שלו עד הסוף , ובצורה הייחודית האופיינית לו, הוא פסיכותרפיסט , מנהל את המכון לאימון רגשי בבולגריה, מוסיקאי, מאייר וסופר… אחרי שחקר שנים ,מאות גישות לטיפול נפשי ומצא שהן מתעלמות מהמיומנויות הרגשות המולדות שלנו, הוא פיתח את "האימון הרגשי" שהוא דרך חיים פשוטה ויעילה שמבוססת על תרגול קבוע בחיי היום יום ליצירת מרחב של מקום בטוח.

הספרים של ד"ר דרור גרין

"אמפתיה היא היכולת שלנו לחוש בגופינו את רגשותיו של אדם אחר ולראות את העולם מבעד לעיניו גם אם לא תמיד מסכימים איתו"

האמפתיה מאפשרת לנו להבין שקיימים מניעים ותפיסות עולם שונות באנשים שונים, המיגוון והמרחב המיוחד הזה והיכולת שלנו לכבד את הזולת גם אם לא תמיד מסכימים עם דעותיו, מזדהים או מחבבים אותו ,הוא זה שמייצר ומשפיע על הסוג והאופי של היחסים האנושיים.

ממשלה אמפתית מתיחסת לאזרחיה כאל צרכנים שזכאים לשירות ולא כמשרתי המדינה. הורות אמפתית חולקים את משאבי המשפחה עם הילדים וקשובה לדעותיהם וצרכיהם, משפחה פטריאכלית כופה את חוקיה על הילדים מבלי לראות את השוני בינהם וההתיחסות לצרכיהם. מורים אמפתים מקשיבים לתלמידים ומנסים להבין את צרכיהם המיוחדים ולא מגדילים את הפער בין המוכשרים לחלשים. כך גם היחס למהגרים בין שילובם באוכלוסיה ומתן מעמד של שווים לבין בידודם ומניעת זכויותיהם , בעבודה עם מנהלים שנותנים לעובדיהם לבטא את ייחודם ומתחשבים בצרכיהם לבין מנהלים סמכותיים שכופים את דעתם ויוצרים מרחב של פחד וחוסר בטחון.

כולנו נולדנו עם יכולת מולדת לאמפתיה, היא נמציאת אצלינו במינונים מסוימים לפי הניסיון חיים שלנו ורמת החרדה . שיפור מיומנות האמפתיה תשומת הלב, ואומנות ההקשבה מאפשרת לנו לשפר את האופן שבו אנחנו מתקשרים עם הסביבה שלנו.

שיפור המיומנות מושגת ע"י קריאה, כתיבה, סרטים, הצגות, סדנאות מעגלים, משחקי תפקידים מדיטציה, התבודדות מכוונת בטבע ומודעות ליצר הקשבה פסיבית ובאמצעותה אבחנה בין עולמינו השונה מעולמו של האחר .קבלה והכלה ושמחה על כך שאני מיוחד עם התכונות שלי לעומת האחר עם תכונותיו הוא וכמה נהדר שניתן לחיות במרחב המגוון של האנושות .

מרחב בטוח ויצירת מקום בין זוג מבוגר

ההשראה שרכשתי דרך האמפתיה בהתבוננות השקטה בחויות אישיות של בלוגרים ושיתופים ברשתות החברתיות יצרה עבורי עולם רגשי מגוון ומעניין ואת הקרקע לבלוג הנוכחי.

תרגול שפעם חוויתי בלימודי ההומאופתיה מעודד החלפת תפקידים עם האדם שאיתו אתה בקונפליקט שגוזל ממך אנרגיה ומייצר תסכול כעסים העלבויות ועוד… (קרוב משפחה, קולגה, מורה, בוס, הורה, מדינה..), ברגע שאתה מדבר דרכו בסימולציה אישית (בהעדרותו), על הדרך שבה הוא תופס את הקונפליקט ,נוצרת חוויה אישית מתקנת בהפרדה בינך לבינו מה שמייצר תובנות חדשות ולעיתים פיתרון לקונפליקט… תנסו את זה.

 

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


פוקה חנות באינטרנט

אורי כהן מורה דרךפוסטים נוספים


מזון בריא 25.04.2019

דיאטה קטוגנית לירידה במשקל

דיאטה קטוגנית מבוססת על פירמידת מזון חדשה שמחקריה התבססו באוניברסיטת האוורד והיא מורכבת מצריכה בסיסית של שומנים טובים שכוללים שמן.

מזון בריא 05.04.2019

קפה בריא – Bulletprofe coffee

אני נמנית עם אוהבי הקפה, הטעם המשובח האיטלקי , אך גם מאוד אוהבת בריאות ומודעת לנזקים שלו . גם החלב.

מזון בריא 23.08.2017

מתכוני סמודי סודיים

היכולת ליצור שייקים עתירי מזונות בריאות מאתגר את המטבח שלנו להפוך לבית מרקחת עם סודות ריפוי של שיקויי על .אני.

יצירתיות ואומנות 21.08.2017

מסע במילים היומן

״ יומן כתיבה "מסע במילים" נולד מתוך אהבה גדולה לכתיבה והכרה בכוחה ככלי לריפוי, לביטוי וליצירה, להיכרות עמוקה של אדם.