Serendipity יצאתי לחפש אתונות מצאתי מלוכה

 

Serendipity יצאתי לחפש אתונות מצאתי מלוכה

13 יוני 2017

סרנדיפיות היא היכולת לגלות בהפתעה משהו נשגב תוך כדי חיפוש דבר אחר.

לי זה קורה שמאפשרת לעצמי לצלול לתוך הרגע חופשה, בדידות , מקום ליצירה , קורס , סדנא, ומתוך התדר הזה מתחברים הקצוות הפרומים ונולד משהו חדש מפתיע.

הביטוי תופס מקום חדש של כבוד בעולם שבו התקשורת חובקת עולם, הידע בקצות האצבעות, יש לנו את היכולת להכנס לאיזור של מציאות מדומה, להבחין בסמיכות של ההפכים ולחבר את הנקודות מכל העולמות.

בין מדע ומדיטציה, בין רציונאליות והזיות, בין קביעות וארעיות, בין מתודה ואופורטוניזם, בין קבעון ואילתור, בין בעיה ופיתרון בין חיפוש ומציאה ….

המקור למונח היא אגדת עם עתיקה מוסלמית סופית שנקראית "שלושת הנסיכים מסרנדיפ" (סרנדיפ שמה העתיק של סרילנקה), שתחביבם היה למצוא דברים אותם לא חיפשו, ומזכיר את סיפורו של שאול המלך ש" הלך לחפש אתונות ומצא מלוכה" , עולם המדע משתמש במונח זה כדי להאיר את הגילויים של האנטיביוטיקה, הויאגרה, הLSD, תרופה לקרחת ואחרות שבעצם התגלו במקרה תוך חיפוש משהו אחר).

מחפשי הדרך, מחפשי האמת , העתידנים , הממציאים, הקשובים, היוצרים , בעלי הפתיחות, הרצפטיבים, שאינם שבויים בקונספציות קיימות, במסורות קדומות, שמתנסים בכל העולמות, שיצאו למסע משלהם, כדי לגלות משהו, לחבר את הנקודות שלהם, להאזין, להפגש, לגעת ,לצחוק, להתבודד, להתנתק, להתחבר , להתאסף, ולקבל בהפתעה את מה שמתגלה, שמגיע פתאום משום מקום.

הסרנדיפיות לפי ד"ר אהרון קנטורוביץ' במאמר בגליליאו, אינו מזל שנחת עליך או צירוף מקרים מוזר, זאת תשובה לשאלה למרות ששאלת שאלה אחרת, זה שימוש בידע שרכשת כשימוש לתכלית אחרת. יש האומרים שיצירה הינה תהליך טבעי הדורש תנאים מתאימים להתרחשותה, על יוצר מציאות חדשה להכשיר את הקרקע כדי שתהליך היצירה האוטונומי שלו יתרחש באין מפריע, כמו מוזיקאים ואומנים ,סופרים ואנשי רוח הטוענים שהם משמשים רק מדיום שדרכו עוברת יצירתם מהנשגב לאנושות.

לפי אריק דיוויס  מיגוון של אירועים חפצים ואלמטים יוצרים בעיני המתבונן סיטואציה חדשה ותגלית מפתיעה "פתאום מתגלה הניגוד כפעולה בסיסית של סינכרוניזציה, שכן שני אירועים  או אלמנטים שאינם קשורים זה לזה יוצרים פתאום קשר סודי המכה, בעיני התופס, ברקים של משמעות".

הסרט של ג'ייסון סילבה פילוסופ ויוצר סרטים חדשני (יש תרגום בעברית )

חשיבה פראית הפוכה למחשבה מתוכננת ויש בה אופורטוניזם ואילתור.

המדיום של קהילה שיתופית חברתית ברחבי העולם מטפחת את עיקרון הסרנדיפיות, כל אחד תורם את רעיונותיו ומנצל את רעיונות עמיתיו.

הגילוי עצמו של המלוכה הוא עיוור הוא נולד מהמאמץ לפתור בעיה אחרת.

אז איך נכין את הקרקע לסרנדיפיות

מערכת פתוחה לגילוי יצירתיות , מוכנות אינטלקטואלית, כושר אסוציאטיבי, אופורטוניזם (ניצול הזדמנויות מירבי), כושר אילתור, עיסוק בו זמני במספר בעיות, פורומים חובקי עולם, שימוש בפיתרונות לסוגי בעיות שונים, הצבת שני הפכים בסמיכות וחיבורם (Juxtaposition) , השתתפות במתחמי מציאות מדומה כמו מידברן, נתינה לקהילה מהלב, חיבור לקהילה בת קיימא, יצירת רב מוח ופיזור נפש.

מעיין הרעיונות ,המוח המופשט, והסרנדיפיות

אנחנו נמצאים בתקופה מרגשת של חיבורים, דרך המחשב, הפלפון והרשתות החברתיות, במסעות אישיים ברחבי העולם ובעולם הרוח , זאת הזדמנות אדירה לחבר בין נקודות בחלל המציאות שלנו ולמצוא משהו חדש , לחפש פיתרון לבעיה ולמצוא משהו ברמה גבוהה יותר . כמו שאמר אלברט איינשטיין ״ "כדי לפתור בעיה כבדת משקל עלינו להגיע אל רמת חשיבה גבוהה מזו שבה היינו כשיצרנו את הבעיה."  סרנדיפיות היא שם המילה

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


פוסטים נוספים


אהבה פועמת 07.09.2020

שיתוף פעולה עם ״הסל של יעל״

אני מאוד מתגאה בשיתופי פעולה , לדעתי זה עונג להדהד יחד ביצירתיות עם שגרירים שמוצאים את המוצרים שמביאה מקסימים ובריאים.

יצירתיות ואומנות 06.08.2020

המגדל הקורס

קלף המגדל יכול לתאר הבזק של תובנה או רעיון שמגיע כביכול כמכת ברק ומשנה באופן דרמטי את הבנתנו.

יצירתיות ואומנות 27.05.2020

קוקטייל תפוחים ג׳ין ושרטרז- אריאל לייזגולד

כשהבן שלי למד קורס ברמנים התוודעתי לעולם הקוקטיילים ולמי שבעיני מוביל את התחום בחדשנות יצירתיות ומקצועיות בלתי מתפשרת אריאל לייזגולד.

הילינג וטרנספורמציה 27.06.2019

שפה יוצרת מציאות

האינטגרציה בין המילים ברצף, החיבור בין ההפכים הוא זה שיוצר משמעות חדשה, כי מתוך החושך בא האור, מתוך החוסר מושלמות.