וואבי סאבי – יופיים של דברים

 

וואבי סאבי – יופיים של דברים

26 יוני 2017

אחד הספרים הנצחיים בעיניי הוא ״ספר התה״  של אוקאקורה קאקוזו שראה אור ב1906 ובתרגום הנאמן של יורם קניוק. חכמת התה מבטאית את מורשת יפן ותרבותה ואת מלוא השקפתה על האדם ועל הטבע. היא מגדירה את חוש המידה שלנו כלפי היקום והופכת את נאמניה לאריסטוקרטים בטבעם .

זהו ספר על שלוות רוח ,על הרמוניה עם הסביבה ,אומנות ההווה הנצחי, אדריכלי הפרטים הקטנים , צבעים עמומים, הריח של הקירבה לפרחים, אהבה לפשטות ולעידון המושלם, בקתת עץ ענווה,  זן של אסתטיות , אומנות הקרמיקה של כלי ההגשה , חיוניותו של הטבע, הכניסה אל הלא נודע… הספר מטפח את כל אורחות חיינו והאסתטיקה בפרט

יופיים של הדברים

כילדה עם מגירת ספרים חובקי עולם , תמיד מצאתי שלוות נפש בתמונות של הגנים היפנים המסודרים בשלמות , שבילי הפרחים , הפסלים והטבע במלוא הדרו. חלומות הילדות שלי נדדו לבתי התה, משחקי התפקידים ליוקו סאן עם הקימונו .

״וואבי סאבי הוא יופיים של דברים לא מושלמים, ארעיים וחסרים.

וואבי סאבי הוא יופיים של דברים פשוטים וצנועים.

וואבי סאבי הוא יופיים של דברים לא מקובלים.״ לאונרד קורן

הוואבי סאבי מקורו ביפן , הוא חלחל לכל היבט של התרבות היפנית במיטבה והגיע למימושו המלא ביותר בטקס התה . הטקס הפך לצורת אומנות חברתית המשלבת מיומנויות שונות כמו : ארכיטקטורה, עיצוב פנים, עיצוב גנים, סידור פרחים, ציור, קרמיקה, עיצוב בגדים, ואירוח .אומן התה שהצליח למזג את שלל המרכיבים לכלל אירוע תרבותי אומנותי מרהיב, הצליח לממש את עולם הוואבי סאבי במלואו.

״ביקתת איכרים, קירות בוץ גסים, גג סכך, ויסודות עץ חשופים ולא מלוטשים, שתי מחצלות טטמי.״

בקתת בוץ וסכך

הוואבי סאבי מערכת אסתטית מלאה, השקפת עולם שמשלבת בין עקרון הקיום (הדברים נמצאים בתהליך התפתחות או התנוונות), ידע מקודש ורוחניות (האמת מקורה בהתבוננות בטבע ,ניתן לחלץ את היופי מהכיעור ) , הלך רוח (כיבוד הסדר הקוסמי), מוסריות ( התמקד בפנימי ולא בחומרי) וחומריות (איכות פשוטה, מעורפלת, לא סדירה, אינטימית) . מהספר ״וואבי סאבי ״של לאונרד קורן

הוואבי סאבי היא דרך רוחנית , הטאו במלוא הדרו של הריק , היחסי , הדואליות והאחדות.

יופיים של הדברים

הטאו הוא נתיב , הדרך ,המוחלט, התבונה העילאית, הטבע, המודוס, הוא מכיל כל , נולד לפני השמיים והארץ, ההורה של היקום … כשקאקוזו קורא לו אינסוף הוא מבטא את החולף, ההעלמות, החזרה, הוא רוח ההשתנות הקוסמית, הצמיחה הנצחית שחוזרת על עצמה כדי ליצור צורות ומרחבים חדשים.

הטאו יצר בתורות המזרח את ״האומנות של להיות בעולם״ , הוא טוען שניתן להפוך את החיים למעניינים יותר אם מקיימים את האחדות, כלומר כל אדם מפנה מקום לאחר מבלי להפסיד את עמדתו שלו. זוהי סוד ההצלחה של הדרמה הקיומית.

רק בריק מצויה השלמות .התועלת של כד המים הוא בחלל שבו ,שיכול להכיל מים, ממשות החדר מתבטיאת בחלל הפנוי, מי שיכול להפוך את עצמו לכלי ריק שלתוכו אחרים יכולים להכנס בחופשיות מבלי לאבד את זהותו הוא זה שיכול לשלוט בכל המצבים. להיות גמיש ומכיל כל.

באומנויות הלחימה , משתמשים בכוחו של היריב באמצעות אי התנגדות, כך נשמר הכוח שלך לניצחון בקרב הסיום. באומנויות ערך הרמיזה והחוסר בהירות חשוב על מנת לאפשר לתשומת הלב שלך להשתלב באופן שנדמה לך שאתה חלק מהיצירה, וכך תוכל לממש את מלוא החוויה האסתטית.

רוח הדברים

אבני החן של החיים הם חיי חמלה, מינמליזם וענווה.

טאואיזם ותורת הזן סוגדים ליחסיות, האמת יכולה להיות מובנת רק דרך הבנת הניגודים. שום דבר אינו אמיתי לבד ממה שנוגע במוח שלנו בפרשנות האישית ובספקולציה הפרטית . אהבת המופשט, נועדה למצוא את השלם בתוך עצמינו, את האור הפנימי, הגדולה מצויה ברגעים הקטנים של החיים, עם תפיסת המציאות הפרטית שלנו והחוויה האישית.

עצם הייחודיות שלנו יוצרת מגבלה בהבנתינו, הטבע שלנו מוגבל בכוחן של המסורות, שמרנות ואינסטינקטים תורשתיים, אקוזו טוען שאם נוכל לטפח את הנפש שלנו, להרחיב את חוש ההערכה, נוכל להינות מהבעות רבות פנים של יופי.

הפשטות שבפרח

 

אנחנו זקוקים לאימון עצמי של רמת עידון גבוהה שמסוגלת להינות מהרגע הזה. בו אנו הופכים להיות חלק בלתי נפרד, בעת המפגש עם הרגע והחוויה אנחנו מתעלים על עצמינו , אנחנו קיימים לא קיימים, אנחנו לוכדים מראה חטוף של האינסוף, משוחררים מכבלי החומר, נעים במקצב הדברים, הרגע הופך הרמוני, מקודש.

עולם החומר בנוי מניגודים, דואליות בכל, הם קיימים בו זמנית על ציר מתווך, הסדר העולה מתוך הניגודיות נקרא הרמוניה, היא אינה חיצונית אלה פנימית.

הניגודיות ,המיגוון ,החלקיות ,המופשט, החוסר מושלמות הם הוואבי סאבי יוצרים את האחדות הפנימית. תהליך ההרמוניה יוצר תנועה והתממשות על ציר הדואליות. הרמוניה עם הקצב הנהדר של היקום, סינכרוניזציה עם הלא נודע, עם הדרמה הקיומית.

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


פוסטים נוספים


אהבה פועמת 26.12.2017

בילי ותדר המיניות החדשה

כמו בכל תחומי החיים נרקמת שפה חדשה עם אנרגיה מתמירה ויוצרת מציאות , כך גם בתחום האהבה והמיניות, הצורך ליצור.

אומנות האהבה 18.07.2017

קינטסוגי צורפות הגוף

בטכניקה זו נולדות יצירות אומנות מדהימות. כל אחת עם סיפור ויופי משלה, כלי ביטוי לאירועי העבר שהשאירו פצעים וסימנים אך.

אומנות האהבה 26.06.2017

וואבי סאבי – יופיים של דברים

״וואבי סאבי הוא יופיים של דברים לא מושלמים, ארעיים וחסרים. וואבי סאבי הוא יופיים של דברים פשוטים וצנועים. וואבי סאבי.