מצילים את הדבורים

 

מצילים את הדבורים

30 יולי 2017

דבורים מתמודדות עם אתגרים מסכני חיים כגון אובדן בית הגידול ושימוש בחומרי הדברה קוטלי חרקים וקוטלי עשבים. תפוצת מיני הדבורים יורדת בקצב מדאיג, ואם לא נפעל במהירות, נוכל לאבד את אחד המאביקים החשובים בעולם.

העלמותן המסתורית של הדבורים 

בסתיו 2007 נתגלתה תופעה חדשה בעולם, בה כ-40 מיליארד דבורים נעלמו מכוורותיהן מבלי להשאיר עקבות. 65% מכוורות ארצות הברית ננטשו. באפריל 2007 דווח כי דבר דומה התרחש גם בגרמניה, שווייץ, פורטוגל, איטליה וספרד. קיימות תאוריות רבות המתיימרות להסביר את התופעה; ההסברים הנפוצים כוללים בדרך כלל השפעות של חומרי הדברה, פתוגנים שונים (וירוסים, פטריות ואקריות), או שילובים שונים של הנ"ל. לדעת מדענים רבים העלמות הדבורים עלולה לגרום לירידה חדה ביבולים, היות שדבורים מספקות שרותי האבקה לצמחים רבים. מה שיגרום לפגיעה כלכלית קשה בחקלאים, ולמחסור כלל עולמי של סוגי מזונות שונים המיוצרים מפירות וירקות. תופעה זו גרמה לחקירה מאומצת של הדבורה במעבדות רבות ברחבי העולם, וגרמה לגילויים רבים בתחום זה, אולם עדיין לא ניתן לתופעה הסבר מנגנוני הזוכה להסכמה רחבה.

דבורת הדבש מאביקה ורד

Bee or not to be, זו השאלה וזה מאוד חשוב.

הדבורים ממלאות תפקיד חיוני בהאבקת פרחים וגידול פירות וירקות. היחסים שלנו עם הדבורים הוא אחד היחסים היקרים שקים על הפלנטה הזאת. במחצית האחרונה של המאה הזו שותפות עתיקה זו מאיימת על חייהם של הדבורים כמו חומרי הדברה, מחלות ואובדן בתי גידול . על ידי תמיכה בחקלאות אורגנית והפיכת הגנים שלנו למרחבים ביולוגיים מגוונים, אנו יכולים ליצור בתי גידול בהם המאביקים .ישגשגו שוב. הקיץ הזה, האיגוד לחקלאות אורגנית באנגליה וחברת פוקה חוגגים את כוחו של הטבע על ידי מעורבות בקמפיין BeeOrganic

קמפיין להעלאת מודעות לחשיבות הדבורים

קשר סימביוטי בין הדבורים לפרחים לאדם

הדבורים הן היצורים המופלאים ביותר בעולם; מקושטים בקטיפה יפה, מעוטרים בטבילות אבקה. הם מזמזמים ומשוטטים על פני הגינה שלך או מציירים מסלולי מבוך דרך פרדס של עצי תפוח, מזנקים מפרח לפרח, דוחפים את ראשיהם לעלי כותרת כדי למצוא צוף ואבקה. בתמורה, הדבורים עוזרים לפרחים להתפזר על ידי הפצת האבקה שלהם. זה נקרא האבקה. צמחים רבים לא יוכלו להפוך לפירות ללא דבורים ומאביקים אחרים, ולכן הקשר הזה הוא סימביוטי הדבורה והפרח עוזרים אחד לשני להשתכפל ולהצליח. למעשה, שליש מהאוכל שאנו אוכלים תלוי בדבורים, כך שעבודת ההאבקה שלהם חשובה מאוד גם לבני האדם.

צמחי המרפא של פוקה

צמחי המרפא שלנו, עשבי התיבול והפרחים שאנו משתמשים בכל התערובות שלנו (כגון אכינצאה, שומר,פקעות ורדים ,קמומיל וטולסי ) הם 100% משוכפלים מאבקה דבורים. כמו כן, לא נוכל לעשות שקית תה אחת של תה דטוקס שלנו (זרעי שומר, כוכב אניס, זרעי סלרי וזרעי כוסברה ) ללא עזרה לפעילות של הדבורים, זה פשוט לא יהיה אפשרי עבורינו להתקיים.

איך אנחנו עוזרים למגדלים האורגניים שאנחנו עובדים איתם כדי להבטיח שהפרקטיקה החקלאית שלהם תיצור גן עדן לדבורים?

כדי לעמוד בסטנדרטים האורגניים של האיחוד האירופי, החקלאים האורגניים חייבים לעזור לקדם ולהגביר את בריאות המערכת האקולוגית באמצעות שיטות העבודה שלהם, הכוללת מגוון הביולוגי. כאשר הצוות שלנו מבקר בחווה, זהו אחד הדברים הראשונים שאנחנו מקווים למצוא.

"אם אתם נכנסים לשדה משגשג עם חיות בר ודבורים, זה נותן לך אינדיקציה טובה למערכת אקולוגית מאוזנת ללא חומרי הדברה", מסביר מארין מחברת פוקה, שאחראי על ניתור מקורות בריאים לגידולים אורגניים של הצמחים של החברה, "אם זה הורעל, מאביקים אלה לא יהיו שם"

מחקרים הראו כי חוות אורגניות שמכילות בממוצע 75% יותר מינים של צמחים יפיקו בצורה משמעותית יותר פרחי בר מאשר חוות לא אורגניות. פרחי בר נוספים, בשטח מעידים על נוכחות של הרבה יותר דבורים ומאביקים (50% בממוצע יותר בממוצע) ומביאים עימם את היתרונות ארוכי הטווח שמגוון ביולוגי עשיר זה מציע.

לדבורים יש מנגנונים בלעדיים כדי לתקשר עם מקורות הצוף בתוך המושבה. מארין מסביר, "אם יש לך מושבה של 50 – 60,000 דבורים ואחת מהן מגלה פרח, היא תחזור למושבה ותתקשר לכל שאר הדבורים על מקור הצוף הזה.

אם מקור הצוף עשיר במיוחד, המושבה כולה תטייל הלוך ושוב. הם יעילים מאוד במציאת מקורות צוף ".

אכינציאה מואבקת ע״י דבורה בחווה של פוקה

דבורים הם יצורים קטנים ומדהימים ולא יכולנו להיות אסירי תודה יותר על שיתוף איתן כדי ליצור תערובות צמחים טעימות ואורגניות. הן עוזרות לנו להאיר את פעילותן בצורך החשוב הזה ,ובשיתוף ההכרחי בין האדם והדבורים.

כאשר הדברים טובים עם הדבורים, הדברים טובים גם עם אמא טבע.

בסתיו הקרוב תוכלו לשתול או לזרוע בגינה שלך או בסביבתך את פרחי ארצינו כדי למשוך מאביקים, הימנעו משימוש בחומרי הדברה , ותיצרו גינה קטנה עם מיגוון גדול של ירוקים ופרחים שישמשו אותך וגם יתמכו בחזרה במניעת העלמותם של הדבורים.

בנוסף היכולת שלנו להשפיע בסוגיה זו היא הבחירה שלנו ברכישת הירקות והפירות ישירות דרך המגדלים האורגניים או בבתי הטבע הנגישים לתוצרת זו.

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


פוקה ערכי ליבה של החברה

ניקוי רעלים עם פוקהפוסטים נוספים


אהבה פועמת 17.03.2020

טולסי ספיריט צילומי אווירה

אליתה הבת שלי מנהלת את טולסי ספיריט באנגליה , חברת האדפטוגנים . כטבעונית היא משלבת בתזונה שלה סופרפוד ואדפטוגנים שמשמשים.

אדג׳נדה חברתית 06.03.2020

חברות לעולם טוב יותר B the change

B משרתים קהילה של מנהיגים אמינים המשתמשים בעסקים ככוח לטוב. אנחנו רוצים לחיות בתוך הערכים שבאים לידי ביטוי בהצהרה האוניברסלית.

אחריות לסביבה 08.01.2020

דילמת השפע – מייקל פולן

העתיד של המזון הוא בידינו. המשימה שלנו היא להפוך תוצרת עונתית לחלק משמעותי בצורה שבה אנחנו אוכלים. כשנתעדף את התוצרת.

אחריות לסביבה 06.05.2019

חליפת קבורה אקולוגית

על פי אתר האינטרנט של החברה המייצרת, קואיו  זוהי חליפה ייחודית עם נבגי פטריות שמסוגלת להסיר טוקסינים מהגוף המת באופן טבעי.