מזון חם ובריא

 

מזון חם ובריא

8 דצמבר 2017

באיורוודה וברפואה הסינית מתייחסים למזון בריא כחלק בלתי נפרד מהמלצות הריפוי . למזון תפקיד חשוב בהשריית הבריאות ובאיזון המערכות בגוף.  מזון מבושל וחם קל לעיכול , מחזק את אש העיכול (האגני), ועוזר בספיגה והטמעה.

קינואה אדומה ולבנה עם גזר בצל סגול ותבלינים

אש העיכול המכונה אגני היא הכוח שעומד מאחורי אברי מערכת העיכול שלנו כדי לעבד, לפרק ולספוג את נמזון ובאותו הזמן לפנות את הרעלים והעודפים דרך אברי הפינוי . אגני חזקה וממוקדת יכולה לעכל את המזון ולספוג ממנו את הנוטריינטים שאנו זקוקים להם על מנת לתפקד וליצור אנרגיה זמינה. אגני חלשה תגרום לחוסר עיכול יעיל, לאי ספיגת נוטריינטים, להצטברות רעלים ויצירת סביבה דלקתית ורדיקלים חופשיים. מערכת עיכול שאינה מתפקדת כראוי תתבטא בחולשה, השמנה, כאבים דלקת ומחלות בפריפריה.

אכילת מזון קר יכולה לכבות את אש העיכול, להאט את תנועתיות מערכת העיכול את הפרשת החומצה ההידרוכלורית בקיבה, את הפרשת מלחי המרה והתהליך האנזימטי הכללי.

דייסת בוקר עם זרעי צ׳יה וגוג׳י בריס

דיאטה שמבוססת על מזון חם ומאכלים בסיסיים (לא חומציים), מנחמת את הגוף, מלבה את אש העיכול, מניעה את האוכל כלפי מטה ועוזרת בפירוק ובספיגה.

המזון הבריא צריך להיות מבושל בעדינות , ביחד עם תבלינים משפרי עיכול, ללא אלרגנים כמו גלוטן , רובו בסיסי, עם מוצרים גולמיים ולא מתועשים, מלא בנוטריינטים טעים ונעים למראה.

אורז אדום עם אזוקי ותבלינים מחממים

כדי לחזק את האגני צריך אימון לאכילה בסדר יום קבוע, תוך התחשבות בגורמי הסביבה שקשורים לאש העיכול במיטבה, שתיה של מים חמימים במהלך היום שעברו הרתחה ונמצאים בתרמוס צמוד, לא לאכול מזון קר מהמקרר, ושתיה קרה ומזון גולמי מתאים לקיץ חם במיוחד ולגוף עם אגני חזקה.

ניקוי רעלים פעמיים בשנה באביב ובסתיו עוזר לחזק את אש העיכול .

 

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


פוסטים נוספים


בריאות אנרגתית 04.05.2020

הספר תשעים אחוז בריא -שרון בר גיל

ספר שתיזמון יציאתו לאור בעידן משבר הבריאות העולמי ונוכחותו במדפי מטבחינו לישום מיידי חשוב מעין כמוהו ,ומזכה אותנו באושר שמחה.

אנרגיה נשית 24.03.2020

קולגן צמחי וחלבון קטוגני צמחי

מרבית תוספי הקולגן מגיעים מעצמות, עור ורקמות חיבור של בעלי חיים, כולל בקר, דגים, סוסים, חזירים או ארנבים. מדוע לצרוך.

מזון בריא 15.03.2020

המלצות תזונתיות במשבר הקורונה

אני קשורה מבחינה תזונתית לעונות השנה וכמובן לאוכל בריא ,מזין ומרגיע . בתקופת הקורונה שמשלבת פחדים, חששות ושהיה ביתית מוגזמת,.

איזון צ׳אקרות 09.03.2020

הטוניק בר המפורסם בעולם

לאדפטוגנים שמעודדים ,מחדשים ושומרים על הג׳ינג יש את יכולת ההפעלה של אנרגיית הקונדליני , הם נכנסים ישר לליבה של מקור.