חקלאות מקיימת

18 מאי 2018

תפיסת החקלאות האקולוגית צמחה מתוך ההבנה כי רק פעולה מתואמת ומשותפת בין מערכות ייצור מזון לשימור המגוון הביולוגי תוכל להגשים ריבוי יעדים בתוך מרחב גיאוגרפי נתון.

ממצאים שמאירים את משבר החקלאות העולמי, שמזהם, מרושש ואחד הפוגעים ביותר במערכת האקולוגית העולמית . במפתיע, החקלאות היא הגורם המכריע בשינוי האקלים. היא פולטת 30% מגזי החממה. זה יותר מפליטות כל מערכות החשמל והתעשיה, או כל המטוסים, הרכבות וכלי הרכב בעולם. מרבית פליטות החקלאות מקורן בבירוא יערות טרופיים, בפליטת מתאן מבעליחיים ומשדות אורז, ובתחמוצת חנקן מדישון יתר. אין דבר שאנו משנים באמצעותו את העולם יותר מהחקלאות. ואין דבר חשוב מהחקלאות כמקור קריטי יותר להישרדותנו. הרי הדילמה: כשהעולם הולך וגדל בעוד כמה מיליארדי בניאדם, נצטרך להכפיל ואף לשלש את תפוקת המזון העולמית. כיצד נאכיל עולם הולך וגדל מבלי להרוס את כוכב הלכת? היום אנו קרבים ל-7 מיליארד נפש. בקצב זה, נגיע ל-9 מיליארד נפש עד 2050 . אובדן המגוון הביולוגי , כריתת יתר של יערות, שינויי אקלים, מחסור במים, זיהום וייבוש מקורות מים, אובדן פוריות הקרקע ומינים פולשים צפויים לפגוע ביכולתו של העולם להגדיל את ייצור המזון בעתיד.

״אנו זקוקים לשיח רחב יותר, שיח בינלאומי. עלינו להשקיע בפתרונות אמיתיים: תמריצים לחקלאים, חקלאות מדויקת, זנים חדשים, השקיה בטפטוף, מיחזור מים אפורים, שיטות עיבוד משופרות, תזונה חכמה יותר. אנו זקוקים לכולם ליד השולחן: תומכי החקלאות המסחרית, שומרי הסביבה, והחקלאים האורגניים צריכים כולם לעבוד בצוותא. אין פתרון אחד ויחיד. אנו זקוקים לשיתוףפעולה, לדמיון, לנחישות, כי כישלון לא בא בחשבון.״ ג׳ונתן פולי

איך להאכיל את העולם מבלי להרוס אותו?" אנו עומדים בפני אחד האתגרים הגדולים ביותר בכל דברי ימי האנושות: עלינו להאכיל 9 מיליארד נפשות ולעשות זאת בצורה מקיימת, שוויונית וצודקת, ובו בזמן להגן על כוכב הלכת שלנו עבור הדור הזה והדורות הבאים. זה יהיה אחד הדברים הקשים ביותר שאיפעם עשינו בהיסטוריה האנושית, ואין לנו ברירה אלא להצליח בכך.

חקלאות מקיימת

חקלאות אקולוגית

אחת השאלות החשובות ביותר לעתידנו היא כיצד ניתן לאזן בין הדרישות הגדלות לתוצרת חקלאית לבין הצורך לשמור על בתי הגידול הטבעיים ועל חיוניותן של המערכות האקולוגיות

המיגוון הביולוגי  שיתוף פעולה בין עסקים לארגוני שמירת טבע לעתיד פורה בישראל

על החקלאות האקולוגית להתמודד עם אתגרים אלו – להמשיך ולהאכיל אנושות הולכת וגדלה, בד בבד עם שימור שירותי המערכות האקולוגיות והגנה על הסביבה.

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


נביטאס סופרפוד

ניקוי רעלים עם פוקה

חלבון טבעוני איכותיפוסטים נוספים


אחריות לסביבה 06.05.2019

חליפת קבורה אקולוגית

על פי אתר האינטרנט של החברה המייצרת, קואיו  זוהי חליפה ייחודית עם נבגי פטריות שמסוגלת להסיר טוקסינים מהגוף המת באופן טבעי.

אחריות לסביבה 24.03.2019

טקס תפילה לאדמה

חשתי את אחוות המשתתפים ,הכוונה האמיתית והחיבור למקום במהלך הטקס , הוויב הלך והתעצם , הפרטים שנכחו כמו הטשטשו בייחודם.

אדג׳נדה חברתית 14.03.2019

שיר לאדמה -טקס עולמי ב23/3/19 ב19.00

אנו מעודדים אותך להצטרף אלינו בשירה לטקס האדמה מכל מקום שבו את נמצאית, עם קבוצה, או בעצמך. בתפילה זו אנחנו.

אחריות לסביבה 08.03.2019

דילמת השפע – מייקל פולן

העתיד של המזון הוא בידינו. המשימה שלנו היא להפוך תוצרת עונתית לחלק משמעותי בצורה שבה אנחנו אוכלים. כשנתעדף את התוצרת.