הספר ״בני שכונתינו״ של נג׳יב מחפוז

 

הספר ״בני שכונתינו״ של נג׳יב מחפוז

20 אוקטובר 2018

״ בני שכונתינו הוא משל אלגורי עצוב על גורלה המר של החברה האנושית שבה שולטים מעטים בגורלם של רבים״ פרופ׳ ששון סומך

אדם זקוק לחיים של רווחה וחופש אך מאז ומעולם נשדדו ממנו לחמו וחירותו בידי מעמדות השליטים . הניצול המעמדי גזל את מנת חלקם של מיליוני פשוטי העם ומסרם לשועים וגבירים שהנהיגו משטר טוטאליטרי .

בני שכונתינו הינו סיפור אוניברסלי למרות שמתמקד בשכונה בקהיר המצרית.

הסיפור שממש נגע בליבי , הוא חוויה ססגונית מצרית מובהקת של שכונת אל ג׳מאליה בקהיר. עולם בזעיר אנפין שמשתקף בו מצבו של אדם באשר הוא בגלגלי סבל וגאולה . ולכן מהווה משל עז ביטוי ונוקב על האנושות כולה.

הדייגים בקומטה בני שכונתי לקריאת הספר

נג׳יב מחפוז הוא סופר מצרי עטור פרסים בעל סגנון כתיבה ייחודי שנוקט בספר זה עמדה ברורה נגד הממסד באשר הוא. בחודשים האחרונים של 1959 בעיתון הקהירי ״ אל אהראם״ פורסם רומן בהמשכים פרי עטו של נג׳יב מחפוז המפורסם. אנשים דרשו לאגד את הרומן בספר אך סערה גדולה קמה בהשראת חכמי הדת ממדרשת ״ אל אזהר״ ו״ האחים המוסלמים״ . המחבר הואשם בכפירה ופגיעה בערכי האסלאם המקודשים ואין לפרסמו.

הביקורת נגד הממסד הדתי כפי שטענו מעט עלתה לסופר במאסר ומוות אך הנשיא נאצר ערב לו והשתיק את הפרשה .

בעצם הסיפור נוקט ביקורת לפגמים מבניים בסדרי החיים ובחברה האנושית. כדי להנציח את המשטר המעמדי שוללים את זכויות ההמון וקובעים סדרי עולם חדשים העומדים לרשות בודדים שליטים. גם הדתות שמייסדיהם שאפו להשליט צדק וחופש סטו מדרכם והיו אופיום להמונים.

בספר מוביאת משנה פוליטית חברתית אקלקטית שמשלבת מרקסיזם כלכלי עם ליברליזם פוליטי. אולם בנוסף על פי פרופ׳ סומך קים יסוד פאנתאיסטי כי השלמות האנושית לא תיכון בלי הטהרות נפשית וחוויה מיסטית . ואלו יושגו לא באמצעות ממסדים דתיים כי אם אלו עניינו הרוחני האישי של הפרט.

כפר הדייגים הסמוך עם ספינות הדייג הצבעוניות

מימד רוחני זה אינו אפשרי במציאות ימינו שבה נשחתת רוח האדם בשל תאוות בצע ונרגנות שהורישו לנו הקפיטליזם והטוטאליטריות . כאשר יסולקו גורמי משחית אלו נוכל להזדכך ולחיות חיים רוחניים מלאים.

במהלך שהותי בהודו יצא לי לשוחח שיחות עומק עם מספר הודים מקומיים. באיזה שלב בשיחה כשהם מרגישים מספיק קרובים הם מתחילים לשאול איך אני יכולה לעזור להם לבא ולעבוד בישראל. כי בהודו כסף זה כוח ומי שאין לא כסף אין לו כוח, מעמד, תמיכה, חברות . השחיתות והמעמדות, גובה עוד אפשרויות עבור המעמדות הגבוהים ומונעת מבני מעמדות הביניים והנמוכים את ההזדמנות וההאפשרות לגדול.

קריאת הרומן ״בני שכונתינו״ דוקא פה בהודו עם המוני האדם סביבי שחיים בתנאים מחפירים , חידדה את האוניברסלית שלו ואת האלגוריה הפילוסופית .

הספר נועד להעיר ולהזהיר אך גם לספר את הכאב העצום בשימוש בכוח הזרוע והניצול התמידי של ״ הכסא הרם״ ליצר שחיתות מעמדית ולהינות מפירות שאינם שייכים למעמד השליטים.

שלל הדגה היומי אינו מספיק להאכיל אפילו את שוכני הכפר

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


סאן ווריור אבקות חלבון טבעוני

נביטאס סופרפוד אורגני איכותי

מוצרי פוקה ניקוי רעלים והתחדשותפוסטים נוספים


אדג׳נדה חברתית 14.03.2019

שיר לאדמה -טקס עולמי ב23/3/19 ב19.00

אנו מעודדים אותך להצטרף אלינו בשירה לטקס האדמה מכל מקום שבו את נמצאית, עם קבוצה, או בעצמך. בתפילה זו אנחנו.

אדג׳נדה חברתית 20.10.2018

הספר ״בני שכונתינו״ של נג׳יב מחפוז

״ בני שכונתינו הוא משל אלגורי עצוב על גורלה המר של החברה האנושית שבה שולטים מעטים בגורלם של רבים״ פרופ׳.

אדג׳נדה חברתית 18.09.2017

כלכלת חיים שיתופית

המורכבות של העולם שבו אנו חיים מחייבת אותנו להשאר גמישים, חדשניים ואדפטיבים. תשומת הלב למערכות יחסים היא המפתח לדינמיקה חברתית.

אדג׳נדה חברתית 12.09.2017

חג שמח עם אננדה קוסמטיקה ופוקה

שלומית רוזן מאננדה קוסמטיקה ואני מפוקה מחוברות כבר מהילדות , גדלנו יחד ברמת גן באותו הבנין, והקמנו את העסק שלנו.