קפה ג׳לאל גיל רון שמע

 

קפה ג׳לאל גיל רון שמע

17 נובמבר 2018

קפה ג’לאל הוא מרחב מוזיקאלי ברחוב הישראלי

בו המוזיקה, היופי, השפות ושתי התרבויותהערבית והעברית נחגגות בהרמוניה.

גיל רון, מזמין אל מימד בועט שמח ומרקיד, במופע דבקות וריקודים, לצד בלדות מדבר נוגות מחופי סיני וכפרי הגליל.

בית מזרח מערב ביפו , בית קסום של פעם ליד בית חולים דג׳אני ביפו, עם באר בחצר ועצי פרי ,מרפסת קשתות ומרצפות מצוירות , בית שמארח בשנים האחרונות אומנים בהופעות אינטימיות קטנות ומיוחדות.

ההופעה בבית מזרח מערב ״קפה ג׳לאל״

השבוע נכחתי בהופעה של גיל רון שמע ולהקתו, חפלה מזרחית (מצרית), ופיוטים מיסטיים.

האורחים שהצטרפו לפרויקט הפעם הם קאמל סלימאן וסופי צדקה עם פיוטים שומרוניים.

הפרויקט שלי גיל רון שמע בהופעות בארץ ובעולם מבטא את האחדות שמעבר ללאום ולדת, אחדות שבאה לידי ביטוי בשפת המוסיקה ובשפת השירה , בהופעות גדולות וענקיות ברישיקש ופושקר בהודו עם אנשים מכל העולם ששרים ורוקדים לצלילי האיחוד, ובהופעות אינטימיות וקטנות בשכונה ביפו עם מינון מדויק של ערבים ויהודים שמצליחים להינות יחד מאותה השפה. אנחנו חיים במדינה של מהגרים ,רב לאומית שמאחדת בקירבה מקורות של מוסיקה אתנית אוטנטית ומהדהדת את התרבויות עד הלום.

גיל רון שמע גדל לניחוחות המוסיקה של קהיר אצל סבתא מצרית שנכחה בקהיר בשנות הזהב (1930-40), שנים של מוסיקה, ריקודי בטן, בתי קפה שוקקים ושפה עשירה בספרות, בשירה, במוסיקה ובתרבות, תקופה שהיא תור הזהב של העולם הערבי.

כילד רכש את השפה המוסיקלית המיוחדת הזאת, ועכשיו פרויקט קפה ג׳לאל מלכד אותה שוב ומוציא אותה לאור בסיפורים ושירים ובעיקר במוסיקה שהמלודיה שלה מזכירה את היצירות המופלאות של אותה התקופה עם אום כולת׳ום, פאריד אל אטראש, לילה מוראד ועבדול חלים חפאז.

הפרויקט מאחד נגנים נפלאים כל אחד יצירת מופת בפני עצמו : אמיר בר דוד שמנגן על חליל במבוק עם נשיפות מרטיטות , נגן על וזמר מרגש רב עוצמה,שהנעים לנו בפיוט עתיק משובח לעילא.

עידן ערמוני עם הגיטרה האקוסטית (איפה העוד ? ), פורט על מיתרי הלב שלנו , ומגיע לנשמה (בעיקר עם השיר המיוחד יסמין והפיוטים המיסטיים).

מומין ססלר על הקאנון, עם אילתורים ונגיעות אצבע אוטנטיות . ויאיר צברי על התופים .

החפלה הזכירה לי את המדורות במדבר בסיני ,באשראם במדבר, את השבתות עם המוסיקה המצרית אצלינו בבית (בעלי גם גדל אצל סבתא מצרית מקהיר).

בית מזרח מעערב

ישר התנועות נכנסות לגוף , פעימות של רקדנית בטן, אנחנו קוראים לזה בבית חצאי טונים , המוסיקה הזאת מיצרת תנועות גוף, מחיאות כפים, שמחה גדולה ואושר רב..

הפליא בשירתו האורח קמאל סלימאן , עם מאוולים וסיומות לביצועים. וסופי צדקה היפיפיה עם הפיוטים השומרונים שנמצאים בגנטיקה השושלתית שלה.

וכמובן מנצח ביד רמה גיל רון שמע זמר ופייטןפרפורמר אוהב, צולל לעומק רב, אומן מספר סיפורים,מתופף בתוף מדבר, ממולל במטפחת מצרית , רוקד בגלביה סגלגלה, מאחד ומחבר, ומזכיר לנו לחייך ולהינות, להצטרף לחפלה במלואינו.

הופעה נהדרת מומלץ להתעדכן עליה ולהגיע ,מובטחת הנאה צרופה .

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


חלבון טבעוני אורגני

סופרפוד של נביטאס

ניקוי רעלים עם פוקהפוסטים נוספים


מוסיקה מקודשת 17.11.2018

קפה ג׳לאל גיל רון שמע

וכמובן מנצח ביד רמה גיל רון שמע זמר ופייטן, פרפורמר אוהב, צולל לעומק רב, אומן מספר סיפורים,מתופף בתוף מדבר, ממולל במטפחת.

מוסיקה מקודשת 14.05.2018

נטע ברזילי האשה החדשה

נטע יקירתי, הבאת אותה ביג טיים האישה החדשה, נטועה בשורשייך , שמחה בחלקך, יוצרת אדירה, מאמינה באמת , משקיענית ומוארת ..

מוסיקה מקודשת 19.02.2018

Anna RF אנרגיה חדשה

הייחודיות של הלהקה נוצרת במקומות חדשים בטיולים בעולם, שם נולדת קומוניקציה עם מקומיים ומטיילים צלמים מוסיקאים ורקדנים והיצירה שופעת .

יצירתיות ואומנות 04.02.2018

פולחן האביב של פריד אל אטראש עם אורלי פורטל

זוהי יצירה אינטליגנטית של אורלי פורטל, שילובים חיים ויצירתיים , שגורמת לך להתרווח בכורסת הדלאל בנוחות מתפרצת