מקרוביום אקולוגיה פנימית

 

מקרוביום אקולוגיה פנימית

17 ינואר 2020

"ואהבת לרעך כמוך" –רבי עקיבא

אנו נוטים לחשוב על עצמינו כעל אורגניזם יחיד, בודד, בעל אוטונומיה מלאה. אך גופינו מעניק בית להמוני חיידקים מיקרוסקופיים שנקראים באופן קיבוצי "המקרוביום" של הגוף האנושי. למעשה כמות החיידקים המתארחים בגופינו גדולה פי 10 ממספר תאי גופינו. בשנת 2007 המכון הלאומי לבריאות בארה"ב התחיל בפרויקט הדגל של הרפואה בעשור האחרון שבו נאספו וקוטלגו החיידקים המתארחים בגוף האדם.

במסגרת הפרויקט עקבו החוקרים באופן רציף אחרי יותר ממאות נבדקים במשך שנים, וריצפו את הגנום של חיידקים שנאספו באיזורים שונים בגופם.

החיידקים התמקמו בנישות מחייה רבות ושונות בגוף ועברו אבולוציה משותפת עם האדם , כך שכל חיידק מתאים במיוחד לאיזור שבו הוא נמצא ורבים מהם מועילים ישירות או בעקיפין לפעילויות שתומכות בחיים הבסיסיים של האדם בתוכו הם גדלים.

מיגוון שונה של חיידקים נמצא באנשים שחיים באיזורים גאוגרפים שונים, צורכים מזון שונה, בעלי תרבות שונה וגילאים שונים.

החיידקים שנחקרו נצפו כבעלי השפעה על פעילויות פשוטות כמו עיכול, ניקוי רעלים, התגברות על פתוגניים וזיהומים כמו גם על התבטאות הגנים שלנו, המצב רוח שלנו, הרצון, רמות החרדה ,ומערכת החיסון.

מקרוביום ומערכת העיכול

מערכת העיכול היא האיבר העשיר ביותר בחיידקים בגופינו. אוכלוסיית חיידקי המעיים נקראית "אנטרוטיפ" והיא שונה מאדם לאדם כפועל יוצא של גנטיקה וסביבה.

מערכת העיכול כולה היא כמו העור שבתוכינו. אנחנו פתוחים לעולם החיצוני דרך הצינור הממוקם בין הפה לפי הטבעת. שלמות המחסום הרירי לאורך קירות המערכת קובע מה נכנס למחזור הדם ומה מופרש החוצה. בתוך קירות המערכת שזורה רשת ענפה של תאי מערכת העיכול, תאי עצב, תאים מפרישי הורמונים ותאי מערכת החיסון. ובינהם רשת עצומה של טריליוני מיקרואורגניזמים שמרכיבים את המיקרוביום. שתי מערכות אלו חיות במערכת תקשורת סימביוטית .כל שנותר בידינו הוא לייצר את התנאים האופטימליים עבורם לאיזון.

בקטריות במעי הדק

הרפואה ופרויקט המקרוביום

המגמה בטיפול זיהומי סטנדרטי לפני פרויקט המקרוביום היתה לחסל את החיידקים ,ואיתם את הסימפטומים המקומיים והדלקת. טיפול זה גרם בטווח הארוך ליצירת זנים פתוגנים עמידים לאנטיביוטיקה. וטיפולים מקובלים שבמקרה הטוב לא הועילו ובמקרה הרע הרעו את המחלה.רפואה חדשה נולדה בעקבות הפרויקט "רפואת חיידקים" . טיפול בזיהומים קשים עם השתלת חיידקי המעיים בגוף החולה ,שמטפלים ביעילות בזיהום ומביאים לריפוי מהיר ויצירת איזון מחדש במערכת האקולוגית הפנימית .

התקווה הגדולה מאחורי פרויקט המקרוביום היא שהמיזם יאפשר לרופאים להתחשב בטיפול שלהם בכל המערכת האקולוגית הפנימית כולל אוכלוסית החיידקים ולהתאים אבחנה וטיפול מרחבי.

דונה גייטס ומערכת האקולוגיה של הגוף

דונה גייטס היא האמריקאית הראשונה שהטביעה את המונח "מערכת אקולוגית של הגוף ".

כדי לתאר את חשיבות רשת החיידקים ששומרת על התהליכים הפיסיולוגים הבסיסיים של הגוף. תזונת "Body Ecology” של דונה גייטס היתה הראשונה שנמנעה מסוכר, גלוטן (בדגנים כמו חיטה), קזאין (הורמון החלב), ומזון תעשייתי. והתמקדה בהזנה ממזונות פרוביוטיים עשירים. היא הציגה את הסטיביה כתחליף סוכר בריא ואת שמן הקוקוס כשמן חשוב והכרחי. דונה התמקדה במזונות מותססים ומשקאות פרוביוטיים והכנת חמוצים כדרך חיים.

אחד החשובים הוא משקה קפיר מי קוקוס צעיר: משקה מותסס שמוכר ע"י רופאים ומטפלים רבים לריפוי מערכת העיכול וחומציות יתר.

היום דונה גייטס היא דמות מרכזית בתנועת האוטיזם, ועובדת עם מיטב הרופאים בתחום ותזונה מיוחדת שמשנה את הטיפול בהפרעה, וחלק מההורים שמשתפים איתה פעולה מבחינה תזונתית ראו ריפוי מלא של ילדיהם. לקהילה של האוטיסטים המיוחדים של דונה

www.bedrockcommunity.org

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


פוסטים נוספים


ערבות הדדית 12.07.2020

זיהוי אמת ושקר

אחד הקורסים הכי משמעותיים שלמדתי במסגרת לימודי הרוקחות היה ״מחקרים רפואיים״. מכיון שלא לקחתי אותו ברצינות ונכשלתי בו היתה לי.

אדג׳נדה חברתית 08.06.2020

גזענות וסולידריות

״ואהבת לרעך כמוך ״ זהו כלל גדול בתורה לפי רבי עקיבא בתקופה האחרונה נושא הגזענות בעולם ובתוכינו עלה ביתר שאת.

קהילה בת קיימא 29.04.2020

קהילות שיתופיות אוטונומיות -ד״ר דרור גרין

כשם שהגלובליזציה מחזקת את המבנה ההיררכי של המדינה-התאגידית, הדרך היעילה ביותר להחליש את ההיררכיה היא להקים קהילות קטנות המבוססות על שיתוף.

משנים את העולם 16.04.2020

התגלות קולקטיבית מרטין וויניאקי

מה שיקרה בשבועות ובחודשים הקרובים עשוי לעצב את העולם לעוד שנים רבות. במקום להתנגד לכוחות האנטרופיה ולהתמכר בתקוות קלושות לחזרה.