התגלות קולקטיבית מרטין וויניאקי

 

התגלות קולקטיבית מרטין וויניאקי

16 אפריל 2020

תרגום ותמצות של המאמר של מרטין וויניאקי שחי בקהילת תמרה בפורטוגל על הקוביד 19 כמאיץ התעוררות קולקטיבית . (המאמר המקורי בתחתית העמוד), לי זיו בראיונות מאירי העיניים שלה עם אנשים מעניינים מכל העולם שחיים בקהילת תמרה חשפה אותי למאמר המעניין והמעורר

This place is a dream. Only a sleeper considers it real. Then death comes like dawn, and you wake up laughing at what you thought was your grief.”
Rumi

התפיסה שלנו את העולם היא יצירתית היא ממש מעצבת את עצם הווייתו ואת המציאות שלו. הפיזיקה הקוונטית מזמינה אותנו לתפיסת המציאות שבה המציאות האובייקטיבית בחוץ והחוויה הסובייקטיבית הפנימית הופכים זה לזה ללא הפרדה. כשם שהדמויות וההתרחשויות בחלומות אינם נפרדים מהחלום, כך העולם, לפי הפסיכואנליטיקאי הגדול קארל יונג, הוא רק סמל חי, התגלמות של חלקים עמוקים יותר בעצמנו, שאנו חולמים יחד באופן קיומי .

מאז התפרצות המגיפה ראינו ששינויים דרמטיים של התנהגות קולקטיבית יכולים להתרחש ממש בן לילה.קוביד 19 יכול להציג אפשרות בלתי סבירה להתעוררות קולקטיבית ולשינוי מערכות מרחיק לכת.

הקוונטום מראה שבכל רגע נתון יש מספר תרחישים רלוונטים והבחירה הסוביקטיבית מעצבת את התרחיש המתאים עבורך ואנשים בעולם בדמותך.

דרך התנסויות ומחקרים רוחניים למדתי שמחלות מופיעות לעיתים רחוקות ללא סיבה. לעתים קרובות הם נושאים מסרים עמוקים יותר. קונפליקטים, געגועים ודחפים חיוניים שמוחנו מדכא עלולים להופיע מחדש בסימפטומים גופניים. ריפוי מתרחש לעתים קרובות ברגע שאנחנו פותרים את מה שהדחקנו. לתובנות כאלה יש אפשרות להפוך אותנו לשלמים יותר ולשנות את חיינו. אנו למדים כי האנטיוירוס טמון בתוך המחלה כאוצר ההגשמה הטרנספורמטיבית. אם אנו נלחם אך ורק בתסמינים מבלי שנבדוק את השורש העמוק יותר, אנו עשויים לשרוד את המחלה אך סמפטומים אחרים עלולים להופיע עד שנפתור את הסוגיות לעמקן.

כיצד הצליח וירוס קטן בלתי נראה קוביד -19 לרדוף 7.5 מיליארד אנשים ולהביא את העולם לקיפאון תוך זמן קצר? התשובה המתקבלת על הדעת היא שהנרטיב שלו מהדהד באופן מסיבי עם משהו סמוי שמודחק עמוק בתת המודע של האנשים.

התדר הויראלי הרוחני התפשט מוקדם יותר, מהיר והרבה יותר חזק מאשר המקבילה הביולוגית שלו. קוביד 19 התחיל לעלות לכותרות ואנשים מצאו לפתע הצדקה "אובייקטיבית" לפחד והייאוש שנאספו בתוכם באופן לא מודע במשך זמן רב.

כך למעשה ניתן להבין את הוירוס כתופעה קוונטית דמות חלומית משותפת שזימנו יחד לקיום? התגלמות של משהו שנקבר עמוק בתחומי התתמודע הקולקטיבי שעד כה לא הצלחנו להבין? סמל חי לזיהום עמוק בהרבה?

הילידים הקדמונים זיהו את מחלת הנפש של האדם הלבן, עם הגעתו למולדתם במאות ה -15 וה -16, כ"ווטיקו ", המתורגם לקניבליזם:" צריכת חייו של אחר למען מטרה פרטית או רווח. מחלה זו היא המגיפה הגדולה ביותר הידועה לאדם.

Wetiko – המכונה לעתים קרובות נגיף המוח מפיץ את האשליה העמוקה של ראיית עצמי מוגבלת נואשות מין כלוב של אגו מופרד. מנקודת מבט זו של בידוד, אחרים מופיעים כמתחרים או כטרף. בתפיסת עולם שבה הפחד הוא התנאי הבסיסי, להילחם ולנצל נראה רציונלי ואמפתיה נראית מגוחכת וסנטימנטלית

פולחן אומלל זה של אובססיה לנצח על חשבון האחר שחקה את הרקמה החברתית של האנושות וחיללה את כדור הארץ. כתוצאה מכך, פחד נמצא בכל מקום פחד מנטישה, פחד ממוות, פחד מהחיים, פחד ממיניות, פחד מעונש, פחד מההתמוטטות הקרובה הוא מסתיר מרתף פסיכולוגי בו ילדי הפחד מסתובבים בחופשיות: כעס תמידי, חוסר אמון כללי, התמכרות, דיכאון, שעמום, סטיות, צריכה ושליטה כפייתית ובחירה באלימות.

הטרגדיה היא שהנגיף פועל בצללי התודעה שלנו. אנו מדביקים את עצמנו ואחרים ללא ידיעה. וברמה אידיאולוגית, דרך רעיונות של עליונות גזעית ותרבותית .

אנו מאמינים כי הסכנה מתרחשת מחוץ לעצמינו, ולכן אנו מנסים להגן על עצמנו מאויב חיצוני, ובדרך כלל אנו פועלים בדרכים המנציחות את עצם הסכנה יונג מתאר מנגנון זה כ"הקרנת צל ".

כשמיליוני אנשים מקרינים את הצללים הלאמודעים שלהם לאחרים, הם מעלים את עצם הסכנה שכולם מנסים לברוח ממנה. הסכנה והקרנת צל מהוות את הנחת היסוד של כל המשטרים הטוטליטריים עד היום.

מה שיקרה בשבועות ובחודשים הקרובים עשוי לעצב את העולם לעוד שנים רבות. במקום להתנגד לכוחות האנטרופיה ולהתמכר בתקוות קלושות לחזרה לנורמליות, העתיד יהיה בצד של אלה שיכולים להכיל כאוס ושיבוש כהזדמנות ולהציע חזון אחר לחברה הגלובלית.

למרות שעומדים לפנינו הרבה עתידים אפשריים, אני רוצה להדגיש את הניגודיות הקשה של הבחירה ההיסטורית העומדת בפנינו, בשני תרחישים עתידיים מנוגדים:

תרחיש מספר 1: קפיטליזם מעקב

לאחר חודשים ארוכים של נעילה, אנשים קיבלו את העידן החדש של קיום בהסגר. ממשלות פירקו חירויות אזרחיות, זכויות אדם והגנות על הסביבה, בתואנות של בריאות ובטיחות, פרסו רמות חסרות תקדים של טכנולוגיית מעקב. אפליקציות לנייד משמשות לא רק כדי לעקוב אחר התנועות הפיזיות של האנשים, אלא גם לתגובות הביוכימיות שלנו. מעקב פולשני יחשב למחיר הקטן שיש לשלם עבור החופש הבסיסי להיות עם אנשים אחרים. על רקע הסתערות יומית של מסרים מעוררי פחד, ממשלות יבזרו את העושר מהתחתית לאליטות. בנקים, תעשיות דלק  וחברות תעופה יחוייבו מכספי משלם המסים, ואילו מערכות הביטחון הסוציאלי והבריאות יפלו על האזרחים. אמצעי הצנע וביטול המזומנים יגרמו לעוד מובטלים, עניים וחסרי בית. אדישות וחוסר תחושה כללית יגיעו למימד בו הירי היומיומי של מהגרים בגבולות ומעשי זוועה אחרים כבר לא יעוררו זעקה מוסרית. כלואים בדירותיהם, מפחדים מהידבקות, תחת פיקוח של חיישני גוף דיגיטליים, אין אנרגיה ויכולת כמעט לחלוטין להתארגן ולהתנגד. אם עדיין יתרחשו הפגנות או שביתות, התקשורת ההמונית יכולה להתנגד להם ע״י דווח על זיהומים חדשים ומסוכנים שמתפשטים, כך שממשלות יוכלו להטיל במהירות עוצר חדש כדי "לשמור על הקהילה שלנו." בשלב מסוים, עם התמוטטות האקלים, משברי מים ומחסור במזון, המערכת כבר לא תהיה מסוגלת להסוות את התמוטטותה. כבר לא ניתן יהיה להכיל כאוס ואלימות. העשירים יסוגו למתחמים המגודרים שלהם באזורים נידחים, בעוד המוני אנשים ימצאו את עצמם כלואים במרכזים עירוניים מתפוררים.

תרחיש מס 2 : שחרור אקולוגי וחברתי

בחודשי חוסר הוודאות והתפוררות הכלכלית, מיליוני אנשים מתחילים להתארגן ברמות המתחם המקומי בכדי לספק את צרכיהם הבסיסיים. בתקופה זו של משבר הם מגלים מחדש את כוחה של הקהילה, סולידריות ולוקאליזם. ככל שאנשים עוזרים זה לזה דרך אתגרי השעה רוח אמפתיה ותלות הדדית מתפשטת. לאחר חודשים ארוכים של אבטלה, כאוס ציבורי ומחסור באוכל, התקוות לממשלה חזקה ולחזרה לנורמליות ידעכו סוף סוף. רבים מבינים שאם אנו חיים לבד אנחנו קורסים לבד או שאנחנו עוברים את זה ביחד. יוזמות החירום של סיוע שכונתי הופכות כעת ליוזמות ארוכות טווח יותר של ארגון מחדש חברתי, כלכלי ואקולוגי. אנשים פותחים גנים קולקטיביים וקואופרטיבים למזון בכדי לספק לעצמם גידולים אורגניים מקומיים ופותחים כוחות משימה ודמוקרטיזציה של אספקת האנרגיה שלהם. יותר ויותר אנשים עוזבים את הערים ליישובים קיימים באזור הכפרי, שם הם עוסקים בשיקום מערכות אקולוגיות וניסויים חברתיים למען אורח חיים מבוסס יותר ואוהב. אנשים עובדים יחד עם ממשלות מתקדמות בנושא שיקום אקולוגי נרחב בתגובה למשבר האקלים, ואילו ממשלות תומכות בסוכנות האזרחים באמצעות הכנסה בסיסית אוניברסאלית. ברקע תנועה חברתית ואקולוגית מדהימה זו, מתרחשת טרנספורמציה תרבותית ורוחנית עמוקה מעבר תודעתי מהדחף של ווטיקו לשליטה אל שיתוף פעולה עם כל היצורים החיים, קהילות אמון, תרבות שחוגגת אהבה וחושניות בחופש ובכבוד, כיבוד הקדושה הטבוע באדמה ובטבע ועד להכרה בקיומנו הנצחי.

להתעורר מהמורשת המפחידה של Wetiko זה להתעורר במקביל לרשת החיים בעלת תלות הדדית. זהו שינוי כה עמוק מהמקום שממנו אנו מגיעים בעולם המערבי, עד שקשה אפילו למצוא מילים עבורו. המוח מוכה הפחד תמיד מבקש מסקנות, פתרונות ותיקונים מיידיים. אבל אולי אין "תיקון" כזה ברגע זה. אולי מה שהרגע הזה דורש הוא שנוכל להרפות מכל התפיסות שלנו לגבי חשיבות עצמית, עליונות ושליטה ולהיכנע לתבונה והדרכה מהאנושות, לבקש עזרה מכדור הארץ, מהצמחים ומהחוכמה העתיקה של תרבויות ילידים שחיים סביב כדור הארץ.

כדי לבנות אמון אנו זקוקים לתנאים שכבר לא מאלצים אותנו לשקר, להסוות או להגן על עצמנו. אנו זקוקים לדרכי חיים, אהבה, עבודה והתייחסות בהם אנו יכולים באמת להכיר אחד את השני ולהעז להראות מה אנו חושבים ומרגישים, אהבה ותשוקה.

מהפכה זו אולי לא תתרחש בתנועות המוניות באופן מיידי, אך היא יכולה להתחיל בקבוצות קטנות בארות של קוהרנטיות ולהשתרע משם על פני החברה, מכוח העלאת שדה תודעה חדש

ככל שהמערכת הגלובלית מתפוררת, לוקליזציה תהיה המפתח לעתיד. עכשיו זה הרגע לבזר מערכות אספקה למים, מזון ואנרגיה, להשקיע בחקלאות מחודשת ובפרקטיקות של שחזור מערכות אקולוגיות, ליצור בנק של זרעים והחלפות הדדיות ולהקים רשתות ומנגנונים כלכליים של עזרה הדדית וחלוקת משאבים. לוקליזציה לא רק מציעה ריבונות על המזון אלא גם דרך לאוטונומיה פוליטית כשאנחנו לוקחים פיקוד על הצרכים הבסיסיים שלנו, נוכל להתאחד ולקבל החלטות שיתופיות מלמטה למעלה.

מכיוון שהתחומים הרוחניים, החברתיים והכלכלייםפוליטיים שזורים זה בזה באופן בלתי נפרד, שינוי מערכות מוצלחת תסתמך על טרנספורמציות מבניות עמוקות בשלושת התחומים הללו במקביל. זה לא אומר שכולנו חייבים לעשות הכל בבת אחת, זה אומר שאנחנו חייבים לתמוך אחד בשני. מי ייתן וכולנו נקשיב עמוקות למה שאנו מקבלים כעת תוך שנשאר מודעים זה לזה. ככל שהנרטיבים של בידוד והתרחקות חברתית מאיימים להבהיל אותנו ולהפריד, היכולת שלנו לעבור משבר זה נשענת על הנכונות שלנו לארגן ולבנות בריתות, בהבנה בסיסית שאנחנו קהילה בהתהוות.

המאמר המקורי

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


פוסטים נוספים


יצירתיות ואומנות 06.08.2020

המגדל הקורס

קלף המגדל יכול לתאר הבזק של תובנה או רעיון שמגיע כביכול כמכת ברק ומשנה באופן דרמטי את הבנתנו.

משנים את העולם 16.04.2020

התגלות קולקטיבית מרטין וויניאקי

מה שיקרה בשבועות ובחודשים הקרובים עשוי לעצב את העולם לעוד שנים רבות. במקום להתנגד לכוחות האנטרופיה ולהתמכר בתקוות קלושות לחזרה.

בריאות אנרגתית 09.04.2020

קורוניישיין צ׳ארלס איזנשטיין

נוכל להרגיש את העוצמה של מי שאנחנו עשויים להיות , ריבונים אמיתיים שמתמודדים עם פחד מהחיים או המוות, ריבונים ללא.

מחוץ למטריקס 26.03.2020

דמוקרטיה האם אנחנו מאבדים אותה ?

זה הזמן להצטרף למפגנים ברחבי הארץ ולמחאת הדגלים השחורים ולדאוג שלא יקחו לנו את הבית מתחת לידיים.