ניווט במעברים – ד״ר סבובודה

 

ניווט במעברים – ד״ר סבובודה

27 מאי 2020

כעת, כשהעולם נפתח שוב לאחר הנעילה אנו מוצאים את עצמנו בתקופת מעבר. כניסתנו להסגר הייתה פתאומית, לא צפויה, ועבור רבים, טראומטית, יש לצפות שאנשים מסוימים ידהרו מהשער הנפתח כדי להיות הראשונים "להחזיר את חייהם". אך מכיוון שהחיים שאליהם אנו חוזרים נעלמו הושארו מאחור בעולם שהמסלול שלו השתנה באופן בלתי הפיך ציפיות שאולי היו סבירות יחסית לפני שלושה חודשים בלבד נעשו כעת בלתי מציאותיות.

הגישה הפרגמטית לעולמנו החדש הלא ברור לגמרי היא דווקא לבצע מעבר הדרגתי, להניע את עצמנו בהדרגה מהבית פנימה למצב ההוויה החיצוני. אנו יכולים לנווט את הצומת הזו במודעות הדרגתית שמטיבה עם בריאותינו.

לפי האיורוודה המפרקים של הגוף הם צמתים, כמו גם ההסכמים וגבולות של מדינה. בעידן הוודי, הצמתים החשובים ביותר לסגידה היו שלושת הרגעים ביום שמעורבים בתופעות של אור: עלות השחר (המעבר מחושך לאור), הצהריים (כאשר האור הוא הגבוה ביותר ומתנדנד מעלות השחר לכיוון בין ערביים) והשלישי בין הערביים (המעבר מאור לחושך). (יש שמתיחסים גם לצומת רביעית חצות הלילה, כנקודת האמצע של בין הערביים לשחר.)

מדיטציה בשקיעה

האיורוודה מלמדת שלוואטה (איכות הרוח בגוף) יש פוטנציאל להחמיר בכל צומת, ומכאן התכתיב הידוע ("מחלות נולדות בצמתים של עונות״). מבין הצמתים המעבר משינה לערות ולהיפך הוא קריטי במיוחד לבריאותנו. הרבה יותר מדי אנשים הופכים להרגל את פעולת ההתעוררות בלקפוץ מהמיטה מבלי לאפשר לגופם את ההזדמנות להתחמם ולעבור בהדרגה מהאינרציה הסטטית של תרדמה לאינרציה הדינמית של הפעילות היומית. חוסר סבלנות זה משבש את המקצבים הטבעיים של הפראנה, כוח החיים, המתרגם לגוף הפיזי כהרמוניה פיזיולוגית. רגשות מעורריוואטה כמו פחדים וטראומות, וגם דפוס של איאחידות שחל בתנועה פזיזה בשלבי המעבר יכול להמשך כלפי כל היום.

מה שחל ביום יום משמעותי אפילו יותר עם המעברים של עונות השנה,וכמובן בצמתי החיים כמו (לידה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר ומוות) והמעבר ממיקוד חיצוני ופנימי בפעילויות כמו מדיטציה, ריטריטים וטיפולים רפואיים אינטנסיביים. המפתח לחיים מספקים ובריאים הוא במעברים חלקים, היוצאים בחן מהקודם ומאיצים לאט לאט אל החדש, ממשיכים ברוגע ובשיטתיות קדימה עם המטרות שלנו. זה נכון לכל מעבר, ובמיוחד כשאנחנו יוצאים מבידוד מאולץ בחיים הציבוריים. לכל אחד מאיתנו יש סיכוי להתחיל התחלה חדשה, כזו שאולי הייתה בלתי אפשרית ללא כמה חודשים של הסתגרות פנימה.

"לחיות את החיים באמצעים קטנים; לחפש אלגנטיות ולא יוקרה, עידון ולא אופנה; להיות ראוי, לא מכובד, לא עשיר; להקשיב לכוכבים ולציפורים, לתינוקות ולחכמים, בלב פתוח; להשקיע בלימודים; לחשוב בשקט, להתנהג בכנות, לדבר בעדינות, לחכות לדבר הבא, לא למהר ; במילה אחת, לאפשר לרוחני, הבלתי מודע לגדול דרך המשותף זו הסימפוניה שלי. "

 ויליאם הנרי צ'נינג,

ככל שהחברה תעביר הילוכים שוב, אולי כל אחד מאיתנו יקח את העצה המצוינת הזו שלו ללב, ישאיר מאחוריו את משקעי העבר ויעבור בהדרגה אל העתיד!

האתר של ד״ר סבובודה 

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


פוסטים נוספים


איורוודה 27.05.2020

ניווט במעברים – ד״ר סבובודה

כעת, כשהעולם נפתח שוב לאחר הנעילה אנו מוצאים את עצמנו בתקופת מעבר. כניסתנו להסגר הייתה פתאומית, לא צפויה, ועבור רבים,.

איורוודה 15.03.2020

ניקוי רעלים בתקופת הקורונה

בתקופה כזאת של לחץ וחרדה , של פחדים וסטרס, של ״סוף העולם״ , חוסר ידיעה על הולך לקרות וכמה זמן.

איורוודה 07.01.2020

השבת הנעורים

השבת הנעורים ברפואה האיורוודית היא ענף בפני עצמו , שנקרא רסיאנה ״ הנתיב של המיץ״ חידוש הבריאות , או לחזור.

איורוודה 02.01.2020

פאנצ׳ה קרמה

ניקוי רעלים אוטנטי איורוודי, שחוויתי במהלך פברואר מרץ בקרלה הודו, בג׳ונגל שהוא שמורת טבע בהרים ,עם השגחה צמודה של רופאים.